Psychiatria i psychoterapia
- Kiedy wydawane jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie może zostać wydane tylko po uprzednim zbadaniu pacjenta przez lekarza i orzeczeniu choroby, która uniemożliwia pacjentowi kontynuację pracy. W uzasadnionych przypadkach lekarz psychiatra ma prawo wypisać zwolnienie wsteczne.
- Jak długo trwa psychoterapia?
Psychoterapia jest procesem. Jej długość zależy od współpracy i zaangażowania pacjenta, stopnia nasilenia zaburzenia lub choroby oraz celu. Może trwać zarówno kilkanaście tygodni jak i kilka lat.
- Czy po leczeniu można odstawić leki?
Leki odstawia zawsze lekarz, po wnikliwym badaniu I stwierdzeniu stabilnej poprawy. Leki odstawiane są powoli, aby uniknąć objawów odstawiennych, pogorszenia samopoczucia i funkcjonowania pacjenta. Czy istnieje możliwość odstawienia leków ustala się zawsze indywidualnie u każdego pacjenta.
- Czy można przyjmować leki w ciąży?
Nie ma wystarczająco pewnych dowodów na bezpieczeństwo stosowania leków w ciąży. Jest jednak wiele doniesień o wskazaniach do leczenia, lekach „bezpieczniejszych” w okresie ciąży i karmienia piersią. W każdym przypadku leczenie ustala się indywidualnie w zależności od stanu psychicznego I potrzeb pacjentki.